​​​​​​​

 1. pl
 2. en

12 czerwca 2021

Jak zacząć dietę ?

 

 1. Stereotypy dotyczące odchudzania
 2. Zmień nastawienie
 3. Oczyść organizm
 4. Oblicz BMI i zapotrzebowanie
 5. Nie trać motywacji

 

 1. Stereotypy dotyczące odchudzania

Po pierwsze musisz zapomnieć o wszystkich ciekawostkach, nowinkach i dietach cud, które znalazłaś w sieci. Większość z tego to bujda na kółkach, a przeważnie diety. Jedyną prawidłową dietą na zmniejszenie lub wzrost masy ciała jest zdrowe i racjonalne żywienie. Nie ma diety cud, która w 2 tygodnie zrobi Ci figurę jak na profilach fit instagramerek. Każdy dietetyk powie Ci, że jeśli chcesz schudnąć lub zrobić masę nie powinieneś stosować żadnej diety, a zamiast tego zmienić kilka przyzwyczajeń w swoim planie dietetycznym. To prostsze, niż Ci się wydaje. Trzeba tylko stopniowo wdrażać zmiany do swojego jadłospisu i trzymać się reguł. W ten sposób osiągniesz swój sukces na długo, a o efekcie jo-jo nie ma nawet mowy.

 

 1. Zmień nastawienie

Teraz jak już wiesz, jak działa dieta potrzebujesz zmienić negatywne myślenie o sobie. Już Ci tłumaczę co to oznacza… Wchodząc na instagram widzisz same wysportowane dziewczyny z ładną pupą i idealnym brzuchem, a do tego opis z #happy. Wtedy patrzysz w lustro i myślisz sobie, że jesteś beznadziejna, gruba, a Twój chłopak jest z Tobą jednynie z litości lub go nawet nie masz. To wszystko kłamstwo ! Fit laski z instagrama nie są wcale takie fit, robią tylko zdjęcia, na których wyglądają atrakcyjnie. Dodają takie zdjęcia tylko po to, żeby się dowartościować, gdyż rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Żeby móc zmienić się od zewnątrz potzrzebujesz metamorfozy od środka. Nic Ci nie da to, że będziesz super wysportowana, jeśli nadal będzioesz uważać, że jesteś nic nie warta !

 1. Oczyść organizm

Nadeszła pora na oczyszczenie organizmu z toksyn, czyli detox. W jakim celu stosuje się go i czy jest potrzebny ? Detox pozwala odpocząć układowi trawiennemu, odtruwa organizm oraz wspomaga pracę metabolizmu. Ponad to stosowanie go systematycznie pozwala wyeliminować bezsenność, zaburzenia koncentracji,alergie, bóle głowy, niestrawność czy apatię. Detox dzielimy na:

 1. Głodówkę - może być stosowana jedynie przez osoby zdrowe i to przez max 2 dni
 2. Dietę jednostronną - polega na spożyciu jednego rodzaju pożywienia przez cały okres trwania czyli około 2 dni
 3. Dieta sokowa - powinna trwać około 2 tygodni, a zasady to picie 3x dnia soki owocowe i warzywne
 4. Dieta warzywno-ziołowa - nie ma ograniczeń czasowych, polega na spożywaniu dużej ilości produktów, które naturalnie potrafią oczyścić nasz organizm: otręby, zielona herbata, aloes, koper, czosnek.

 

UWAGA !!! Pamiętaj, że przed każdym detoxem należy omówić to z lekarzem, ponieważ nie każdy może oczyszczać organizm w tak restrykcyjny sposób.

UWAGA 2 !!! Pamiętaj, żeby zawsze pić dużo wody, inaczej może to źle skutkować.

 1. Oblicz BMI i zapotrzebowanie

Jeśli chcesz mieć pod kontrolą swoją wagę, potrzebujesz znać swoje BMI oraz zapotrzebowanie energetyczne.

 1. Wzór na BMI

 

BMI = masa ciała / wzrost²

 

Poniżej możesz porównać sobie swój wynik…

 • poniżej 16,0 – wygłodzenie
 • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę)
 • 17–18,5 – niedowagę
 • 18,5–25,0 – wartość prawidłową
 • 25,0–30,0 – nadwagę
 • 30,0–35,0 – I stopień otyłości
 • 35,0–40,0 – II stopień otyłości
 • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

 

 1. Wzór na podstawowe zapotrzebowanie energetyczne

 

 • PPM mężczyzny = 66,47 + (13,7 x masa ciała w kg) + (5 x wzrost w cm] – [6,76 x wiek w latach]
 • PPM dla kobiety = 655,1 + (9,567 x masa ciała w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,68 x wiek w latach)

 

Znasz już ilość energii jakiej potrzebujesz, kiedy zupełnie się nie ruszasz. To takie minimum kalorii jakie zużywa Twój organizm w ciągu dnia na pracę narządów i utrzymanie Cię przy życiu. Niezależnie jak szybko chcesz zredukować, nigdy nie schodź poniżej wartości PPM!

 

 1. Nie trać motywacji

 

 1. Wypisz powody dlaczego chcesz schudnąć, przytyć lub ogólnie poprawić swoją sylwetkę. To może Ci bardzo pomóc, jeśli będziesz wiedzieć o co masz walczyć. Patrz na tą listę tak często jak tylko możesz i motywuj się cały czas.
 2. Poszukaj jakiejś grupy na facebooku lub w Twojej okolicy ludzi, którzy mają podobny problem i wymieniaj się z nimi doświadczeniami. Nie dość, że poznasz nowych ludzi to Twoje życie okaże się znacznie łatwiejsze.
 3. Czytaj, oglądaj i szukaj informacji. Kiedy będziesz mieć dużą wiedzę, to automatycznie będzie Cię ciągnęło do wykorzystania tego w praktyce. Szukaj zdjęć i oglądaj filmiki, które motywują i dostarczają Ci masę wiedzy.
 4. Nagradzaj się za swoje małe zwycięstwa. Wytrwałeś/aś miesiąc w swoich postanowieniach ? Najwyższy czas wybrać się do sklepu po od dawna upragnione buty albo wycieczka w góry, która była planowana od wieków.
 5. Prowadzenie dziennika jest również bardzo dobrym pomysłem. Wszystko masz jasne i przejrzyste w swoich notatkach. Możesz rozpisywać swoje posiłki, godziny, spożyte kalorie.

 

To już wszystko, czego potrzebujesz, żeby zacząć jeść zdrowo. Nie zapominaj o piciu jak największej ilości wody, ale też o ograniczeniu soli. Sól zatrzymuje wode w organiźmie, co sprawia że nie wyglądasz zdrowo.

 

 

 

 

 

 

Artykuły z tej kategorii

15 czerwca 2021
12 czerwca 2021