​​​​​​​

  1. pl
  2. en

14 czerwca 2021

Suplementy - co to ?

Czym jest suplementacja ? 
Obok diety i odpowiednio dopracowanego planu treningowego, suplementacja stanowi ostatnią składnię procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Na tym etapie najlepiej zrezygnuj z kalorycznych gainerów, a koncentrat białka zamień na mniej kaloryczny izolat. W trakcie redukcji możemy korzystać z różnego rodzaju suplementów, których zadaniem jest wspomaganie diety i pomoc w stymulowaniu procesów spalania kilogramów. Są to suplementy od ogólnych, dostarczających nam wartości odżywczych (suplementy witaminowe), po produkty egzoenergetyczne (dodające energii i poprawiające termogenezę organizmu). Kluczem do sukcesu jest oczywiście dieta, jednak stosowanie odpowiednich suplementów wpłynie na przyspieszone tempo redukcji.
 
Jakie suplementy na redukcji tkanki tłuszczowej sprawdzą się najlepiej? Jak już ustaliliśmy wyżej, nie będą to wysokokaloryczne gainery. Wciąż jednak warto stosować odżywkę białkową, która spowolni katabolizm mięśni, dostarczając im odpowiedniej dawki składników odżywczych, dzięki czemu w trakcie odchudzania mięśnie się nie zmniejszą. Nie można zapominać również o suplementach witaminowych, które wspomogą dietę. Podczas redukcji zmniejsza się ilość spożywanych kalorii, może się więc okazać, że Twój organizm otrzyma zbyt małą ilość składników odżywczych, co trzeba będzie uzupełnić suplementacją.
 
Jaki konkretnie suplement na redukcji kupić? Oto moje propozycje:
*Kreatyna
Jest to suplement stosowany przez większość sportowców, będących na masie. Czy więc sprawdzi się także na redukcji? Otóż tak, i można go zaliczyć do jednego z najskuteczniejszych suplementów. Głównym zadaniem kreatyny w trakcie redukcji jest ochrona przed utratą siły i masy mięśniowej, co mogłoby wystąpić przy zmniejszonej ilości podaży energetycznej. Kreatyna pomoże też utrzymać odpowiednie tempo treningu.
*Odżywka białkowa
Proteiny w dalszym ciągu są bardzo ważne dla organizmu sportowca, także w trakcie redukcji. Podczas rzeźbienia sylwetki liczy się spalanie tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej, należy więc mięśnie odpowiednio odżywić, dostarczają im wymaganej ilości białka. Co więcej, białko nasila przemianę materii, co może bezpośrednio pomóc w przyspieszeniu procesu redukcji. Jeżeli zależy nam na jeszcze większym zmniejszeniu ilości kalorii, koncentrat białka można zamienić na mniej kaloryczny izolat.
*Aminokwasy BCAA
Aminokwasy rozgałęziona BCAA, czyli walina, leucyna i izoleucyna. W procesie redukcji stanowią doskonałe paliwo dla mięśni, dzięki czemu przy deficycie kalorycznym będziemy w stanie w dalszym ciągu intensywnie trenować. Co więcej, aminokwasy zapobiegają rozpadowi mięśni. BCAA nasilają także procesy energetyczne, dzięki czemu sprzyjają redukcji masy ciała.
*Adaptogeny
Czyli środki, które ułatwiają przystosowanie organizmu do panujących warunków. Ich zadaniem jest wspomożenie układu nerwowego sportowca, a w tym zmniejszenie poziomu stresu, który może wpływać na obniżenie prędkości zrzucania tkanki tłuszczowej. Najskuteczniejsze adaptogeny to ashwagandha, gotu kola, cytryniec chiński.
*Spalacze tłuszczu
Czyli substancje, które wpływają bezpośrednio na tempo spalania tkanki tłuszczonej poprzez zwiększenie termogenezy organizmu. Takie suplementy stanowią zazwyczaj mieszanki składników naturalnych, wykazujących działanie, wspomagające metabolizm i zwiększające temperaturę ciała. Większość z tych substancji można również stosować osobno.
 
Podsumowując, suplementy są tylko uzupełnieniem diety i treningów. Stoując je same nie przyniesie to żadnych efektów. Wydaje mi się, że już wszystko zostało wyjaśnione. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie na mój mail, jestem teżna facebooku, instagramie i twitterze.
 

 

 

 

Artykuły z tej kategorii

17 czerwca 2021
Już omawialiśmy co to są suplementy podczas treningu. Jeśli nie czytałaś, to zapraszam do lektury w zakładce suplementy znajdziesz arttykuł ''Suplementy - co to ?'' Teraz opowiem Ci jak one
14 czerwca 2021
Czym jest suplementacja ?  Obok diety i odpowiednio dopracowanego planu treningowego, suplementacja stanowi ostatnią składnię procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Na tym etapie najlepiej zrezygnuj z kalorycznych gainerów, a koncentrat białka