​​​​​​​

  1. pl
  2. en

17 czerwca 2021

Dla kogo suplementacja ?

Już omawialiśmy co to są suplementy podczas treningu. Jeśli nie czytałaś, to zapraszam do lektury w zakładce suplementy znajdziesz arttykuł ''Suplementy - co to ?'' Teraz opowiem Ci jak one się dzielą i dla kogo są. Nie przedłużam już i od razu przejdę do sedna sprawy. Pod określeniem suplementy kryje się uzupełnienie codziennej diety w brakujące składniki. Jednakże podczas treningów i zbilansowanej diety mówiąc o suplementach mamy na myśli wspomagacze budowy mięśni lub odchudzania. Skupimy się bardziej na drugiej opcji. Wyróżniamy 6 podstawowych grup produktów:

1. hamujące apetyt tzw. blokery apetytu - produkty na bazie roślinnych substancji czynnych i ekstraktów z alg oraz owoców. Dają uczucie sytości, ale w nadmiernych ilościach mogą powodować wzdęcia i biegunkę.

2. spalacze tłuszczu - zawierają kofeinę lub guaranę, które mają za zadaniezwiększyć termogenezę. Natomiast te na bazie chitozanu, ispahulu czy gumy karaya zmniejszają wchłanianie tłuszczów. Uwaga - te suplementy nie spalają istniejącej już tkanki tłuszczowej a mogą je stosować osoby trenujące i trzymające się zasad zdrowego odżywiania.

3. preparaty oczyszczające - oparte na bazie roślin moczopędnych (zielona herbata, brzoza, jesion, szypułki wiśni) Nie należży ich stosować w dużych ilościach, ponieważ usuwają wodę z organizmu.4. preparaty na płaski brzuch - działają na wzdęcia. Zawierają błonnik oraz składniki mineralne i organiczne, które pozwalają na pozbycie się tego uczucia.

Dla kogo są suplementy ?

 Mimo, że suplementy nie są lekami to należy je przyjmować równie odpowiedzianie. W innym przypadku skutki mogą być tragiczne dla Twojego organizmu. Można je przyjmować będąc jedynie zdrowym, chyba, że lekarz zalecił inaczej. Środki wspomagające odchudzanie nie mogą być dostarczane orgaznizmowi bez regularnych treningów i zdrowej diety. Nie zadziałają bez Twojej pomocy. Podstawowym celem stosowania suplementów diety jest uzupełnianie w składniki odżywcze prawidłowo zróżnicowanej diety. Występują w formie drażetek, tabletek, saszetek czy płynów, dlatego łatwo je pomylić z lekami. Nie posiadają właściwości leczniczych ani regenerujących.

Teraz już wszystko jasne. Ważna jest jak zawsze odpowiedzialność i rozwaga. Pamiętaj, że ze wszystkim należy zachować umiar. 

 

Artykuły z tej kategorii

17 czerwca 2021
Już omawialiśmy co to są suplementy podczas treningu. Jeśli nie czytałaś, to zapraszam do lektury w zakładce suplementy znajdziesz arttykuł ''Suplementy - co to ?'' Teraz opowiem Ci jak one
14 czerwca 2021
Czym jest suplementacja ?  Obok diety i odpowiednio dopracowanego planu treningowego, suplementacja stanowi ostatnią składnię procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Na tym etapie najlepiej zrezygnuj z kalorycznych gainerów, a koncentrat białka